ESHOP 730 517 118 SERVIS 603 280 126 

Po-Pá 9:00-18:00 

Nákupní košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Jak vyčistit stříbro

Jak vyčistit stříbro

Datum: 15.10. 2018

Stříbrné šperky jsou mnoha lidmi oblíbenější než zlaté. Důvodů je více a roli nehraje jen nižší cena, ale také výběr, který zahrnuje jak jednoduché šperky plné elegance, tak designově nápadné šperky propracované do nejmenšího detailu. Pokud však nosíte stříbrný prsten, určitě pozorujete, že po čase začne stříbro ztrácet lesk a postupně zčerná. Vyjímkou jsou stříbrné šperky s povrchovou úpravou rhodiování. Rhodium je totiž stálý kov, díky kterému jsou šperky odolnější vůči poškrábání i černání. 
Pokud však vlastníte šperk z čistého stříbra, nezoufejte, jeho původní lesk a krásu můžete obnovit velmi snadno. Všechno potřebné máte buď doma nebo můžete běžně koupit...
 
 
Proč vlastně stříbro černá?
Na vině je hned několik faktorů, především je to ale vliv prostředí. Pokud je stříbro na suchém místě v čistém prostředí, jsou jeho vlastnosti stálé. To ovšem v praxi nastane jen těžko, většina z nás stříbrný řetízek nebo prsten raději nosí, než abychom je skladovali v prosklené klimatizované vitríně. Černáním se u stříbra projevuje klasická oxidace, ke které dochází při kontaktu s potem. Záleží také na pH faktoru pokožky, proto je možné, že na někom stříbro černá rychleji a intenzivněji. Změnu barvy však ovlivní i vzduch, respektive síra obsažená v atmosféře, nízká kvalita ovzduší je spojená právě s vyšším obsahem síry a jejích derivátů. V neposlední řadě stojí za zmínku také chlór, který slouží jako dezinfekční látka. 
 
Domácí recepty na obnovu stříbra
Citron / ocet
Věděli jste, že citrony se dají použít k vyčištění mnoha věcí v domácnosti? Lednice, spáry kachliček, porcelán, na to vše lze použít citron, a stejně tak je to i se stříbrem. Stačí, když jednu lžíci citronové šťávy rozpustíte v jednom litru horké vody a stříbrný šperk, který potřebujete vyčistit, ponoříte do roztoku asi na 30 minut. Poté stačí šperk vytáhnout, osušit, trochu přeleštit čistou bavlnou nebo vatou a hned bude jako nový. 
Místo citronu můžete stejným způsobem použít také ocet.

Kuchyňská sůl
Další prostředek, který máme doma všichni, je běžná kuchyňská sůl. Nezapomínejme však, že se jedná o chlorid sodný, chemickou látku, která při reakci s hliníkem způsobuje elektrochemickou reakci, která se postará i o vyčištění stříbrného šperku. Postup je opět snadný, nádobu vystelte alobalem, na něj položte zčernalý stříbrný předmět a zasypte jej solí. Pak už jen zalijte horkou vodou a půl hodinku si počkejte - stříbro bude opět krásně lesklé.
Místo soli můžete zkusit i jedlou sodu nebo kypřící prášek.

Coca-Cola
Je s podivem, k čemu všemu se dá Coca-Cola využít kromě běžného pití. Kromě dětmi oblíbené výroby gejzíru s mentoskou, uvolnění zarezlého šroubu na autě, naložení masa, dokáže také obstojně odstranit zčernání stříbra. Tajemstvím její multifunkčnosti jsou zejména kyselina citronová a fosforečná, které jsou hlavními agresory. Zkuste prostě stříbrný prstýnek ponořit na pár minut do Coca-Coly a uvidíte, co se stane.

Cigaretový popel
Pokud byste raději zvolili metodu mechanického číštění bez použití nějakých roztoků, zkuste vlhký bavlněný hadřík, naneste na něj popel z cigarety a stříbro jemně přeleštěte. Jedná se o pracnější metodu, ale za chvíli máte lesk zpět.

Zubní pasta
Celkem účinným prostředkem na čištění stříbra je obyčejná zubní pasta a kartáček. Klíčem je použít co nejměkčí kartáček, obyčejnou pastu bez abrazivních mikročástic, které by povrch stříbra poškodily a taky nevynakládat velký tlak. 

Čističe stříbra
Pokud na babské rady moc nedáte, existují samozřejmě také speciální roztoky a čističe stříbra, případně tampónky, které jsou už takovým prostředkem napuštěné, které jsou velmi účinné a přitom šetrné. Ve spíži je už sice pravděpodobně nenajdete, ale zakupit je můžete ve zlatnictvích.
 
Avšak je třeba dbát opatrnosti a nezapomínat, že...
   · ...pokud stříbrný šperk budete čistit sami, pak nesete taky sami riziko, že šperk poškodíte.
   · ...pokud máte stříbrný šperk s perlou, je třeba se zamyslet, jestli ponořením do některé z lázní perlu neznehodnotíte.
   · ..někdy se pro uchycení kamene či perly používá speciální lepidlo, které by mohla horká voda narušit a osazení uvolnit.
 
 
Profesionální čištění šperků
Pokud chcete mít jistotu, že šperky budou úspěšně vyčištěny, můžete to nechat na odbornících. Mnoho klenotnictví tuto službu za poplatek poskytuje a na počkání vám šperky vyčistí pomocí ultrazvuku, případně speciálních chemických roztoků.

Pár zajímavostí o stříbře na závěr
· Stříbro je jedinečné svými antibakteriálními účinky. Ionty stříbra mají pozitivní vliv na látkovou výměnu buněčného systému bakterií, sloučeniny stříbra byly proto úspěšně použity během první světové války k zabránění infekcím a dodnes se používají k urychlování hojení popálenin.
· Nejznámějším místem těžby stříbra v Čechách je Kutná Hora.
· Stříbro se považuje za kov s nejlepším odrazem světla.
· Nejvíce používanou metodou pro získávání ryzího stříbra je elektrolýza. Pouhých 10 % produkce pochází z dolování.
· Téměř každý zlatý šperk obsahuje určité množství stříbra - např. slitina 14karátového zlata je složena z 58,33 % zlata a 41,67 % stříbra a mědi.
· Ve starověku lidé věřili, že je stříbro ochrání před nadpřirozenými bytostmi, jako vlkodlaky nebo upíry.
 
 
Stříbrný šperk je třpytivým doplňkem, který odráží nejen světlo, ale také vaši osobnost. A poté, co vyčistíte všechny vaše stávající šperky, si můžete za dobře odvedenou práci udělat radost třeb i novým kouskem...vybrat si můžete z nabídky na našem eshopu i kamenné prodejně.
 
 

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

© DEAL Klenoty, s.r.o. 2014-2024