ESHOP 730 517 118 SERVIS 603 280 126

Po-Pá 9.00-18.00, So 9.00–12.00 V sobotu servis uzavřen.

Nákupní košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Jsou vaše hodinky po nárazu, nebo pádu?

Autor:Nevrlá Leona

Hodinky a zejména jejich stroj jsou velmi křehké zařízení, pro které může mít tato událost velmi invazivní účinky. Poškození hodinek se  nemusí viditelně projevit hned, přesto v jemném soukolí stroje může dojít k uvolnění či ulomení součástky. Nárazem poškozené pouzdro může ztratit vodotěsnost, případně se mohou uvolnit indexy na číselníku nebo  ručky. Z rozbitého nebo naštípnutého skla se mohou uvolnit střepy, které poškrábou číselník či zcela zablokují chod stroje.
Pokud vaše hodinky utrpěly šok pádem nebo nárazem, neváhejte je u nás nechat zkontrolovat odborníkem. Rádi vám provedeme diagnostiku vašich hodinek a uděláme případně vše potřebné pro další  bezproblémový chod.
 
Nárazy a jejich vliv na hodinky
 Hodinky jsou konstruovány tak, aby odolávaly různým vlivům při běžném nošení. Je potřeba uchránit je před nárazy, které by mohly poškodit jejich jemný mechanismus.
Hodinky byly a jsou decentní jemná záležitost, která není určená k velkým otřesům nebo hrubému zacházení. Výjimkou jsou samozřejmě modely přímo určené k velkým sportovním výkonům a tomuto odpovídá i jejich konstrukce.
Hodinky snesou běžné nárazy a otřesy při standardním denním používání a neagresivních sportech. Pád hodinek na tvrdý povrch nebo silné nárazy mohou hodinky poškodit, případně zničit.
 
Nárazuvzdornost hodinek
Nárazuvzdorností hodinek se rozumí vlastnost jemných dílů strojku odolávat nárazům vystaveným celým hodinkám. Nejcitlivější místo na nárazy v mechanických a automatických hodinkách je setrvačka a rotor (samonátah). Setrvačka má nejtenčí čepy celého soukolí a setrvační hřídel nese na sobě věnec, který má při nárazu tendenci kineticky kopírovat směr nárazu. Proto se tyto čepy setrvačky umísťují do nárazuvzdorných uložení, kdy uložení je kryté pružinkami, které se při nárazu prohnou a ztlumí náraz natolik, že se většinou čepy neulomí. Na náraz je dále velmi náchylný rotor, součástka zajišťující nátah hnací pružiny díky pohybu ruky. Po nárazu muže dojít k nedostatečnému natahování nebo poškození stroje, popřípadě nepřiměřeně hlasitému chodu hodinek.
Quartzové hodinky jsou na nárazy hodinek podstatně méně náchylné než hodinky automatické. Celý quartzový strojek je velmi lehký, navíc je vložen do plastové vložky, která je umístěna mezi strojkem a pouzdrem hodinek. Náraz je tak díky vymezovací tlumící vložce směrem ke strojku značně eliminován. V quartzových strojcích nejsou tak těžké součástky a tudíž při nárazu není vyvinuta taková kinetická síla na jednotlivé součástky jako u hodinek mechanických (setrvačka) či automatických (setrvačka a rotor).
 Proto lze všeobecně říci, že s automatickými hodinkami je lepší zacházet opatrněji jak s hodinkami elektronickými (quartzovými).
 
Co udělat jako první věc při rozbití skla
Je zcela běžnou záležitostí, že nárazem dojde k rozbití nebo poškození skla, které lze bez problémů vyměnit za nové. Hodinky budou navíc funkční jako dřív. Dojde-li k poškození sklíčka nebo jeho rozbití, doporučujeme ihned povytáhnout korunku do nejvyšší polohy, aby došlo k zastavení chodu hodinek. Tato poloha je určena pro řízení ruček a zastavuje u hodinek čas. Eliminujete tímto poškození nebo deformace součástí hodinek.
 
 
 
 

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

© DEAL Klenoty, s.r.o. 2014-2017