ESHOP 730 517 118 SERVIS 603 280 126 Po-Pá 9.00-18.00, So 9.00–12.00

Nákupní košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Podle čeho nakupovat hodinky? 1. část - hodinkové strojky

Datum: 26.12.2019

Vybíráte si nové hodinky? Motivace při výběru hodinek jsou u zákazníků různé. Často hraje svou roli i to, o jaký typ strojku se jedná.
Rozlišujeme dva základní a to mechanický a quartzový. U mechanického typu strojku je pohon zajištěn ručním nátahem – perem (např. firmy Tissot, Omega) anebo automatem (samonátahem) a u quartzového typu používáme baterii.
Hodinky, které zdobí mechanický strojek najdeme u mnoha prestižních světových hodinářských značek, protože jsou spojovány s tradicí hodinářského umění, jeho technickou dokonalostí, která se vytvářela po celá staletí. Je dobré vědět, že samotná velikost hodinek – tedy jeho pouzdra, se neodráží přímo na velikosti strojku. Ten se totiž může umístit do ocelové výztuhy, která vyplní prostor mezi pouzdrem a strojkem. Historie tohoto typu hodinek se datuje až do 12. století, kdy byl pohon zajištěn závažím (v dnešní době perem), chod strojku udržovala kyvadlo (dnes setrvačka). Od té doby prošly dlouhým vývojem a tyto po staletí zdokonalované strojky mají v dnešních dnech miniaturní velikost. Tento typ hodinek je brán jako symbol, umělecké dílo, anebo také holt hodinářů, proto je jejich cena tak vysoká. 
Quartzový hodinový strojek je častěji umístěný do náramkových hodinek. Jedná se o hodinky velmi přesné i odolné, také se nemusí natahovat a snadno se udržují. Hodinky s tímto typem strojku jsou přesnější než automaty. Pracují na principu elektroniky a přesnost chodu ladí krystal. O quartz se také nemusíme žádným způsobem starat – tyto hodinky pracují nezávisle na pohybu ruky, je tedy jedno,
jestli hodinky nosíme na ruce anebo leží na na stole. Díky technologii quartzového strojku je jejich životnost až 25 let.
 

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

© DEAL Klenoty, s.r.o. 2014-2017