ESHOP 730 517 118 SERVIS 603 280 126 

Po-Pá 9:00-18:00 

Nákupní košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Výběr hodinek - chronograf

Výběr hodinek - chronograf

Datum: 1.10. 2020

V předchozím článku jsme si něco málo pověděli o historii hodinek s chronografem – stopkami.

Dnes se budeme zabývat trochou funkčnosti a především výběrem hodinek, přesněji teda výběrem chronografu, protože dle mého názoru patří tento druh hodinek na přední příčky zájmu u nákupu hodinek. Doufám tedy, že dnešní příspěvek bude pro některé z vás nápomocný a pro ty, kteří nás již sledují delší dobu, tak alespoň mohou zavzpomínat na své začátky výběru krásných předmětů, jakými hodinky bezpochyby jsou…

Chronograf – vznikl spojením dvou slov – „chronos“ – čas a „graphe“ – psáti. 

Odtud tedy jednodušeji řečeno – stopky. K hodinovému strojku se přidala nástavba připojena přímo s hlavním soukolím. Díky tomuto promyšlenému vynálezu dnes můžeme měřit setiny vteřiny, vteřiny, minuty a i hodiny. Chronograf se používal především pro sportovní účely  - měření rychlosti, později pak v leteckém průmyslu a především pak v astronautice. 

Dnes již máme na všechna měření digitální přístroje, musíme si však uvědomit, že ještě před několika desítkami let tomu tak nebylo a lidé se museli spolehnout na důmyslně provedené a technicky dokonalé přístroje, které jsou dodnes nejen krásné, ale hlavně funkční – což u digitálních pomůcek tomu tak není.

Vůbec prvním chronograf měl na svědomí Henry Piguet z Vallé v roce 1862. Sériově se začaly vyrábět chronografy od roku 1888. V náramkových hodinkách využíváme chronograf od roku 1969.

V našem obchodě vám můžeme nabídnout chronografy od světových značek Festina, Certina, Seiko, Breitling, Omega, Tag Heuer, Tudor a mnohé další.

Mohu-li být upřímný, já mám rád originální hodinky a především tedy takové, jejichž vzhled je jedinečný a druhé podobné nenajdete.

Pro mne synonymem pro chronograf jsou hodinky od firmy Breitling, jedná se o model Navitimer. Dalším ikonickým chronografem je model Monaco od firmy Tag Heuer. Třetím modelem, který je opravdu jedinečný, avšak značka je známá především díky jiným typům hodinek, je model Daytona od Rolexu. 

Je mi velkou ctí a jsem hrdý na to, že v mém zaměstnání mohu alespoň dva z těchto tří modelů ukázat zákazníkovi, povědět jim něco o historii – jen tak snad člověk malinko pochopí, proč zrovna toto jsou ty hodinky, které by měly zdobit zápěstí.

Samozřejmě značek, které bych měl vyjmenovat, je celá řada, ale nebudu to dělat, protože nechci zapomenout na žádnou z nich.

Druhy chronografu

Já když dnes vybírám chronograf, tak se vždy během rozhovoru zeptám, zda jej zákazník využije. To víte, že dnes se jedná pouze o designovou záležitost, ale mužům se to líbí a to je důležité – ať se hodinky líbí.

Samozřejmě jde o určitý vývoj každého, jiný pohled bude mít člověk jako adolescent, jiný bude mít dospělý muž a jiný pán v letech, kdy už zrak tolik neslouží.

Jednotlivých typů chronografů je velké množství, proto si my ukážeme nejzákladnější typy, které máme v obchodě a s kterými přijde zákazník nejčastěji do styku. 


model Monaco od značky Tag HeuerNa obrázku vidíme ikonický model Monaco od značky Tag Heuer.

Můžeme vidět, že na modrém číselníku se nalézají dva ciferníky, z tohoto důvodu tomuto typu chronografu říkáme „Bicompax“. Při zapnutých stopkách, které spustíme vrchním tlačítkem vpravo se pohne stopová ručka, tu si mnozí zaměňují s vteřinovou ručičkou, což je velký rozdíl. Pokud tuto ručičku necháme zapnutou, znatelně se nám sníží rezerva chodu. V momentně, kdy nám stopová ručička (je to ta červená) oběhne 60 sekund, tak nám poskočí na levém čítači jedna minuta. Na tomto typu hodinek můžeme teda stopovat 30 minutový úsek. Pravý čítač nám zobrazuje jdoucí sekundovou ručičku. 


Na druhém obrázku můžeme vidět druhý typ chronografu a vlastně druhé zobrazení - jedná se o chrononograf typu „Tricompax“ ve stylu 3,6,9, kdy pozice čítačů jsou umístěny na pozice 3, 6 a pozici 9.

Pánské hodinky Breitling Navitimer ab0127211b1x1Pánské hodinky Breitling Navitimer AB0127211b1X1

Jedná se o nejklasičtější zobrazení a přiznám se bez mučení, že pro mé oko asi nejhezčí variantu chronografu. Na tomto typu hodinek vidíme 3 čítače, vlevo se nachází vteřinový, vpravo pak minutový a dole pak hodinový. Jednoduše řečeno, když se nám spustí stopová ručka, pomocí vrchního tlačítka, po oběhnutí 60 vteřin nám na pravém čítači poskočí ručička a stopne nám 1 minutu. Po uběhnutí 60 minut nám na spodním čítači skočí hodinová ručička na první index. Na tomto typu hodinek můžeme stopovat až 12 hodinový úsek.

Třetím a zároveň posledním typem, který vídáme nejčastěji je chronograf se zobrazením 6,9,12.

Hodinky Hamilton Jazzmaster H32586881

Na tomto typu krásně vidíme čítače, na 9. hodině nám běží vteřinová ručička, na vrchním čítači pak minutová ručička a na spodním hodinová. 

Zmínil jsem, že typů a možnosti využití stopek je celá řada. Vůbec první využití bylo v automobilovém průmyslu, kdy byla po obvodu tachymetrická stupnice – aby závodník nebo divák mohl vypočítat průměrnou rychlost, potřeboval znát délku okruhu – řekněme pro jednoduchost, že okruh měřil 1 kilometr, závodník ujel kilometr za 30 vteřin a v tu dobu vidíme, že průměrná rychlost vozidla se pohybovala okolo 120km/h. 

Hodinky Omega Speedmaster Moonwatch 31130423001005Hodinky Omega Speedmaster Moonwatch 311.30.42.30.01.005

Kdo teda si přeje mít na ruce něco, co dokáže změřit určitý interval nebo jen proto, že se mu to líbí, určitě neudělá chybu, ať zvolí kterýkoliv chronograf z naší nabídky.

Tipy chronografů v různých cenových kategorií

Kategorie do 10 000,-Kč

Hodinky Seiko Chronograf SSB293PL

Kategorie do 30 000,-Kč

Hodinky Certina DS Podium

Kategorie do 50 000,-Kč

Hodinky Hamilton Jazzmaster Maestro

Kategorie do 100 000,-Kč

Hodinky Longines The Longines Master Collection

Kategorie do 150 000,-Kč

Hodinky Omega Speedmaster Moonwatch

Kategorie nad 200 000,-Kč

Hodinky Breitling Navitimer


Příště si povíme něco z historie potápěčských hodinek Seiko…


Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

© DEAL Klenoty, s.r.o. 2014-2024