ESHOP 730 517 118 SERVIS 603 280 126 

Po-Pá 9:00-18:00 

Nákupní košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

10 + 1 slavných diamantů

10 + 1 slavných diamantů

Datum: 8.4. 2019

Prsten s diamantem by si přála jistě každá žena. Když už jindy ne, tak k žádosti o ruku se vysloveně nějaký diamantový prstýnek hodí.
Diamant zasazený do zlata nebo platiny, to je jedinečné spojení, které symbolizuje spojení dvou lidí, kteří se milují, na celý život.
Objevte naše šperky s diamanty té nejvyšší kvality, které pro vás ručně vyrábějí čeští mistři zlatníci.
Nabízíme širokou nabídku snubních a zásnubních prstenů, možnost výroby dle vašeho přání, gravírování zdarma, poradenství a úpravu velikosti při nákupu u nás zdarma.
 
Zásnubní diamantové prsteny 
 
Některé diamanty se proslavily svou velikostí, krásou či čistotou natolik, že dokonce dostaly své vlastní jméno, mají zajímavou historii a někdy jsou dokonce opředeny tajemstvím a mystériem.
Podívejte se s námi na příběhy, které obklopují tyto jedinečné drahé kameny.
 
Seznamte se s některými z nejslavnějších diamantů:
 
Cullinan 
 
Nelze začít jinak, než u největšího diamantu, jaký kdy byl nalezen. Původní surový kámen měl 3106 karátů. Byl nalezen v Jižní Africe v roce 1905.
Na obrázku vidíte, jak vypadal před rozřezáním a zpracováním:
 
Největší diamant světa - Cullinan 
 
Příprava kamene na zpracování trvala celkem dlouho. Bylo z něj nakonec vyrobeno 9 velkých a 96 menších diamantů.
 
 devět velkých diamantů z Cullinanu 
 
Ten, který má anglická královna zasazený ve svém žezle, je největší z nich. Dostal název Cullinan I. a je opravdu se svými 530 karáty největším broušeným diamantem na světě.
Bývá přezdíván "Velká hvězda Afriky".
 
 Excelsior

Na velikosti opravdu záleží. Alespoň u diamantů. Pokud tedy chceme zůstat u tohoto hodnotícího kritéria, pak uvedeme Excelsior, jako druhý největší diamant na světě. Surový měl 995 karátů.
Excelsior obsahoval řadu malých tmavých inkluzí, které byly skutečnou výzvou pro mistry brusiče. Po důkladném studiu padlo rozhodnutí rozdělit masivní diamant na deset kusů.
Největší kámen z řezu (označený jako Excelsior I) měl pak hmotnost pouze 69,68 karátů. Zbytek Excelsioru byl rozdělen na celkem dvacet velkých leštěných drahokamů od 47 karátů až po jeden karát.
 
 Diamant Excelsior I. s 69,68 karáty
 
 
Orlov
 
Tento diamant je známý hlavně svou dokonalou čistotou. Nese jméno po knížeti Grigory Orlovovi, který jej daroval své lásce, císařovně Kateřině Veliké. Ta mu na oplátku darovala celý palác z mramoru.
Diamant Orlov je zajímavý nejen svým vzhledem a čistotou, ale také brusem. Brusiči použili netradiční výbrus, zvaný mogul, připomínající květ růže. V současné době je diamant vsazený do královského žezla Kateřiny Veliké a je uložen v moskevské státní pokladně s dalšími vzácnými diamanty.
 
Diamant Orlov vyniká čistotou a brusem do tvaru květu růže
 
 
 Koh-i-Noor
 
Jde asi o nejznámější diamant vůbec. Není ani největší, ani nejdražší, ale je jedním z nejstarších diamantů na světě. Název Koh-i-noor znamená v perštině „Hora světla“.
Byl nalezen už v roce 1304 a měl 105 karátů. V průběhu staletí měnil své majitele, až jej roku 1850 dostala královna Viktorie darem od Východoindické společnosti. Dnes je diamant součástí anglických korunovačních klenotů a je uložen v londýnském Toweru.
 
Nejznámější diamant světa - Koh-i-noor-Hora Světla 
 
Taylor-Burton
 
Diamant ze světa celebrit. Jak napovídá jeho název, daroval jej Richard Burton své ženě, Elizabeth Taylor. Má 69,42 karátů, byl nalezen v roce 1966 a pochází z jižní Afriky.
Po smrti Burtona prodala Elizabeth diamant za 2,8 milionu dolarů, které všechny věnovala na charitu.
Ano, diamanty by měly přinášet radost.
 
 Diamant ze světa celebrit - Taylor Burton
 
 
Modrá naděje - Blue Hope

Tento diamant se jmenuje po jednom ze svých majitelů, Henry Thomasi Hopeovi. Má tmavě modrou barvu a přes 42 karátů. Navzdory svému názvu nepřinášel svým majitelům moc pozitivních věcí. Naopak, provází jej spíš legenda o tom, že nosí smůlu a neštěstí.
Byl objeven v Indii, kde ho později v 17. století zakoupil francouzský cestovatel Jean Baptiste Tavernier, jenž jej později prodal králi Ludvíku XIV. Tavernier utrženými penězi splatil rodinné dluhy a s vidinou dalšího dobrého obchodu se vydal zpět do Indie. Tam ho nečekalo žádné štěstí, neboť jej roztrhala smečka psů. Smůla důsledně doprovázela majitele Blue Hope od Ludvíka XIV., který byl popraven, přes rodinu Hopů, která celá zemřela v chudobě, po šílenství a sebevraždu francouzského obchodníka Colota, až k zastřelení herečky, která jej měla poprvé na sobě a ubodání Ivana Kanitowského, který jí jej daroval. Poslední vlastnicí diamantu byla Evalyn Walsh McLean, která odmítala kletbě věřit, přestože její rodinu potkalo mnoho tragédií: její bratr zemřel již jako malý, její syn zemřel v devíti letech po srážce s automobilem, její bývalý manžel byl alkoholik a skončil v psychiatrické léčebně, a nakonec se její jediná dcera ve věku dvaceti pěti let předávkovala drogami. Evalyn ji přežila pouze o rok. Diamant je nyní ve sbírce Smithsonian Institution v USA.
 
Diamant Blue Hope nosil smůlu svým majitelům
 
Velký magnát - Great Mogul

Neboli Velký mogul, je opět jedním z největších diamantů světa. Jméno získal po předčasně zesnulé ženě mogulského vládce indického území Šáhdžáhána.
Kámen s 787,5 karáty byl nalezen v polovině 17. století v Indii. Zajímavý je hlavně tím, že dnes nikdo neví, kde se nachází. Je docela dobře možné, že už byl dávno rozřezán na menší kameny.
 
Millenium Star

Podle znalců jde asi o nejkrásnější diamant, jaký lze vůbec spatřit. Má kapkovitý tvar a 204,04 karátů. Je druhým největším diamantem barevného stupně D na světě, bez jakýchkoli kazů a s dokonalými proporcemi. Hrubý diamant "Millennium Star" měl magických 777 karátů.
Muselo vzniknout několik stovek plastových modelů, než se přikročilo k samotnému broušení kamene. Zajímavé je, že při jeho vystavování došlo k pokusu o krádež za pomoci buldozeru; nicméně díky tipu, který přišel na Scotland Yard, ke krádeži nakonec nedošlo.
 
 Nejkrásnější diamant světa Millenium Star 204,4 karáty, barva D, bez kazů
 
Regent

Regent se svými 140,5 karáty, nepatří mezi největší, ale v soutěži o nejkrásnější diamant se dělí o první příčku s Millenium Star. Je dokonale průhledný a chlubí se dokonalým brusem.
Dobrodružná historie Regenta je podobná historii několika dalších slavných diamantů. Chamtivost, vražda a bezohlednost, jako ve středověkém dramatu. Říká se, že byl nalezen otrokem v roce 1701. Ten diamant ukradl a uprchl na pobřeží. Tam slíbil anglickému kapitánovi polovinu ceny diamantu za bezpečnou cestu ze země. Kapitána však přemohla chamtivost. Otroka zavraždil a diamant si vzal. Po prodeji indickému obchodníkovi s diamanty za 5000 dolarů , kapitán podlehl výčitkám svědomí a oběsil se. V roce 1717 byl diamant prodán Filipu II., Vévodovi z Orleansu – regentu Francie. Od té doby je diamant znám jako „Regent“. Byl umístěn v koruně Ludvíka XV, ale později odstraněn, aby zdobil velký černý sametový klobouk Marie Antoinetty. Zmizel během francouzské revoluce spolu s Blue Hope a dalšími diamanty, aby se později dostal do jílce meče Napoleona Bonaparte.
Dnes je diamant vystaven v Louvru v Paříži.
 
Diamant Regent s dobrodružnou historií 
 
 Sancy
 
Sancy má jeden z nejzajímavějších, mnohostranných, složitých a komplikovaných příběhů všech slavných diamantů v Evropě. Je to světle žlutý křišťálový diamant o hmotnosti 55,23 karátů. Pravděpodobně pochází z Indie a je jedním z prvních velkých diamantů, které byly vylepšeny symetrickými fazetami.
V roce 1477 byl diamant ztracen v bitvě svého prvního známého majitele, Charlese Bolda, vévody z Burgundska. V roce 1570 si francouzský velvyslanec v Konstantinopole koupil diamant od Nicholase Harlai de Sancy, který byl vášnivým sběratelem drahých kamenů a klenotů. Tak se diamant dostal ke svému jménu. V roce 1596 byl diamant prodán anglickému králi Jamesi I. Kámen zůstal v Anglii až do roku 1669.  V roce 1792, na počátku francouzské revoluce, byly Sancy a další slavné drahokamy ukradeny z královské pokladny v Paříži. Znovu se objevil v roce 1828 a prodával jej francouzský obchodník princi Anatole Demidoffovi z Ruska. Kníže ho prodal v roce 1865 za 100 000 dolarů. O dva roky později vystavoval tento diamant francouzský klenotník G. Bapst v Paříži, kde měl cenu 1 000 000 franků.
Sancy je nyní v Louvru v Paříži.
 
Diamant Sancy - světle žlutý diamant o hmotnosti 55,23 karátů 
 
 Růžový panter ?

A jeden diamant navíc na závěrečné odlehčení. Růžové diamanty opravdu existují a jejich cena se pohybuje okolo 1 milionu dolarů za karát. Zájem sběratelů je velký.
Nejznámější je jistě diamant Růžový panter ze stejnojmenného filmu s roztržitým inspektorem. Kromě růžové barvy se vyznačoval malým kazem, který se při správném úhlu jevil jako silueta pantera.
A otázka na závěr – šlo jen o filmový diamant, nebo ve skutečnosti existuje či existoval? 
 
 Růžový panter, diamant za rekordních 52 milionů liber
 
 
 
 

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

© DEAL Klenoty, s.r.o. 2014-2024