ESHOP 730 517 118 SERVIS 603 280 126 

Po-Pá 9:00-18:00 

Nákupní košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Historie chronografů Tudor

Historie chronografů Tudor

Datum: 28.5. 2020


Vůbec prvním chronografem značky Tudor byl model nesoucí označení 7000. Tehdy se psal rok 1970. Dostal název Oysterdate a stal se základním kamenem pro následující sportovní modely. Uvnitř se nacházel robustní mechanický kalibr Valjoux 7734 s ručním nátahem. Na svou dobu měl mohutné pouzdro o velikosti 39 mm, pro porovnání – model Daytona od Rolexu měl tenkrát 36 mm.

Hodinky Tudor ref.7000 "Homeplate"

Byly vyrobeny 3 varianty

První verze měla označení 7031 – tato verze se vyznačovala povrchem lunety kotouče z plexiskla a na něm byla tachymetrická stupnice s 500 dílky. Ta nám sloužila pro výpočet průměrné rychlosti.

Druhá verze se značila 7032, zde byla luneta ocelová a opět zde byla tachymetrická stupnice o 500 dílcích.

Poslední variantou byl model s označením 7033 – zde byla luneta obousměrně otočná s 12 hodinovým značením - pro zajímavost, uvnitř tepal kalibr Valjoux 233, nicméně tento model se do prodeje nedostal a zůstal pouze u prototypu.

Všechny varianty měly společné prvky číselníků – barevné varianty byly šedé a černé. Netradiční rovněž byly hodinové indexy pětiúhelníkového tvaru – proto se jim říká „Homeplate“. Odkazem je podobný tvar mety baseballového hřiště. Zajímavostí je rovněž i 45 minutový čítač, většinou se setkáváme s variantou klasického 30 minutového čítače.

Druhá generace chronografů byla představena v roce 1971 – označení 7100 „Monte Carlo“.

Hodinky Tudor z roku 1971-ref. 7100 "Monte Carlo"

Tato generace byla velice populární, v katalogu jsme ji mohli najít až do roku 1977 proto v roce 2013 byla představena reedice původního modelu. Název Monte Carlo dostal podle ciferníků – ty totiž připomínaly kolo rulety. Model převzal stejné pouzdro po svých předchůdcích, jiný byl však kalibr uvnitř. Původní kalibr Valjoux 7734 byl nahrazen novým typem stroje s označením Valjoux 234, ten byl pokrokový zejména díky sofistikovanějšímu systému chronografu – sloupkovému kolu se spojkovým mechanismem.

Opět i v této řadě byly k dispozici tři varianty modelu 7149/0, 7159/0, 7169/0.

Další generací v historii značky Tudoru byla řada 9400 a 79100 – přezdívané též „Big Block“.

Hodinky Tudor řada 9400 "Big Block"

Tuto kolekci představil výrobce v roce 1976, dalo by se říci, že se jednalo o malou revoluci. Hodinky dostaly název Prince Oysterdate a především byly poprvé osazeny automatickým kalibrem. Celkový vzhled hodinek se stále nesl v duchu předchozích modelů, co však bylo rozdílné, byla výška. Pouzdro muselo mít dostatek prostoru pro rotor samonatahovacího stroje, odtud pak přezdívka „Big Block“.

Model vydržel až do roku 1989, kdy přišla nástupnická řada 79100, ta přinesla jen minimální změny.

I zde byly opět tři reference lišící se typem lunety.  Řada 79100 měla několik variant číselníků, důležitý byl však kontrast mezi číselníkem a čítači. Veškeré nové modely používaly nám dobře známý kalibr Valjoux 7750, jeden z nejpopulárnějších kalibrů vůbec, mimochodem stejný kalibr, který Breitling využívá u mnoha svých modelů. Tento kalibr přinesl i změnu pozic pro čítače a nově přibyl i hodinový čítač. Jedná se o chronograf s rozestavením „6, 9,12“ a s pozicí pro datum na třetí hodině.

V pořadí již čtvrtá generace měla označení 79200, ukázala se v roce 1995 a doznala drobných změn vzhledu. Tyto, na první pohled drobné změny, ale by velmi podstatné. Týkaly se totiž pouzdra – předchozí generace si držely ostře řezané tvary, nový model přinesl zaoblenější a uhlazenější tvary.

Hodinky Tudor řada 79200 "Saphire"

Dalším významným prvkem byl materiál skla, kde se použilo dnes velice známé safírové sklo. Odtud se vzala přezdívka pro řadu 79200 typická „Saphire“.

Blížíme se k novodobé historii značky Tudor, kde bychom si měli říci něco o roce 2010. V tomto roce byla představena reedice modelu 7033 – prototypu, nesoucí název Heritage Chrono. Stalo se tak přesně na počest 40. výročí prvního chronografu. Model nabízel dvě varianty číselníků. Černý s šedými čítači a šedý číselník s černými čítači. Zajímavostí byl pak poprvé použitý řemínek z žakárové textilie. Zároveň bych měl dodat, že původní předloha měla pouzdro o velikosti 39 mm. Nový model se malinko zvětšil a měl průměr 42 mm.

Původní model z roku 1970 a reedice z roku 2010

V roce 2013 značka představila další nádherný remake. Jednalo se o model Heritage Chrono Blue. Předlouhou zde byla druhá generace přezdívaná „Monte Carlo“.

Původní hodinky Tudor z roku 1971 a reedice Heritage Chrono Blue z roku 2013

U roku 2013 ještě na chvíli zůstaňme, protože Tudor si připravil v tomto roce opravdovou lahůdku.

Fastrider Black Shield

Poprvé v historii značky byl použit nový materiál pouzdra – monoblokové pouzdro ze supermoderní keramiky. Proces pro výrobu monoblokového keramického pouzdra je poměrně náročný. Využívá se zde vstřikování za vysoké teploty a je zde nutná opravdu výborná technická zdatnost. Hodinky připomínaly kryt superbiku. Uvnitř hodinek tepal kalibr Valjoux 7753. Tudor zároveň ve spolupráci se značkou Ducati představil i model s červenými prvky.

Fastrider Black Shield z roku 2013

Konečně se dostáváme k poslední a zároveň současné generaci chronografů značky Tudor.

Od představení prvního chronografu v roce 1970 uplynulo spoustu let, avšak značka Tudor  nevyráběla pouze chronografy, vyráběla především skvělé robustní, spolehlivé a především vodotěsné hodinky. Myšlenkou tedy bylo vyrobit model, který by propojil veškeré funkce chronografu a vodotěsnost.

Milníkem se stal rok 2017, pokud jsem dříve mluvil o malé revoluci, tak až teprve zde to slovo dostává ten správný význam.

Tudor propojil kolekci Black Bay s funkcemi chronografu a rázem na svět přišel model Black Bay Chrono.

Hned v roce svého uvedení získal na soutěži Grand Prix d´ Horlogerie de Geneve cenu pro nejlepší hodinky pod 8000 švýcarských franků.

O pohon hodinek se stará manufakturní kalibr MT5813, ten vznikl ve spolupráci se značkou Breitling. Mezi těmito značkami totiž panuje určitá spojitost.   Nebudu zabíhat do detailů, o tom až někdy příště.

Co bych však zmínit měl, že strojek se pyšní certifikací COSC, tedy normou „chronometr“. Jde tedy o jeden z nejlepších a nejpřesnějších strojků, jaké si dnes můžete koupit. Lahůdkou je pak rezerva nátahu 70 hodin, křemíkový vlásek a především regulátor spcieálně vyvinutý firmou Breitlnig.

V roce 2019 přišel upgrade tohoto modelu ocel/zlato. Parametry zůstaly stejné, pouze Tudor vyslyšel prosby zákazníků, kteří mají rádi zlato a přáli si tento nádherný model v této podobě. Upřímně za sebe mohu říci, že jsem nikdy nebyl velkým příznivcem a vyznavačem této kombinace, avšak pokud tyto hodinky vezmete do ruky, garantuji vám, že si je zamilujete stejně jako já. Jsou to asi nejhezčí bicolor pánské chronografy, které si nyní můžete koupit.

Hodinky Tudor Black Bay Chrono S&G M79363N-0001


Seznam produktů

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

© DEAL Klenoty, s.r.o. 2014-2024