ESHOP 730 517 118 SERVIS 603 280 126 

Po-Pá 9:00-18:00 

Nákupní košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

TUDOR a "Hledání přírody"

TUDOR a  Hledání přírody

Logo Tudor

"HLEDÁNÍ PŘÍRODY"

TUDOR se připojil k Morganovi Bourc´hisovi v novém ambiciózním projektu, dokumentu, který ho zavede z mírných vod Středozemního moře do ledových fjordů Norska při hledání velryb.

V dokumentárním filmu Hledání přírody, v originálu "The Quest For Nature", prezentuje světový šampión ve volném potápění Morgan Bourc´his svou cestu na sever Norska, aby se tam opět spojil s divočinou. Tento dokument vznikl za podpory značky TUDOR. Jako každý hrdina na výpravě, musí Morgan opustit "obyčejný svět", než se vydá na toto dobrodružství. Jeho výzvou je lokalizovat a plavat s některými z nejmocnějších divokých tvorů oceánu a přizpůsobit se tak jejich prostředí - v temných, hořce chladných zimních mořích.

Při hledání dokonalého setkání s kosatkami a velrybami hledá ty, pro které jsou tato zvířata součástí jejich každodenního života. Spildra, tajemný ostrov ponořený do historie legend, leží v srdci všech jeho setkání. Na ostrově Spildra se Morgan setkává s autentickou postavou, která zná vzdálené fjordy jako svou dlaň - "vrátný", který ho seznámí s lidmi a zvířaty, která jsou pro jeho poslání zásadní. Audun Rikardsen, bývalý velrybář, je jedním z nich. Nyní je mořským biologem a stal se odborníkem ve svém oboru. Pomáhá Morganovi pochopit důležitost plného přijetí kulturního dědictví, aby jej bylo možné transformovat a využít ve prospěch živých tvorů. Rozumí také jemným vazbám, které nás spojují s mořskými savci. 

Historie TUDOR je roztroušena po dobrodruzích, kteří překročili svá vlastní i lidská omezení - od vize Hanse Wilsdorfa, zakladatele značky a inovátora časných náramkových hodinek, až po odhodlání průzkumníků zledovatělého terénu v padesátých letech a statečnost profesionálních potápěčů, kteří zkoumají pět oceánů. Morgan Bourc´his dnes ztělesňuje tohoto průkopnického ducha a The Quest For Nature pomáhá v této tradici pokračovat. Přítel TUDORu a uznávaný sportovec s několika tituly mistra světa se zde znovu objevuje jako pozorovatel přírodního světa a dokumentarista v jednom z nejpřátelštějších prostředí, jaké si potápěč může představit - v kontaktu s některými z největších tvorů na planetě.

ZKUŠENOSTI MORGANA BOURCH´HISE

"Než jsem zahájil tento projekt, neměl jsem žádné zkušenosti s dlouhým časovým plánem natáčení. Věděl jsem jen o reportážích a reklamách. Ale předmět byl ten, o kterém jsem si byl velmi jistý. Vydat se na měsíc prozkoumat náš vztah s nedotčenou přírodou vedle skvělých velryb severní Evropy a porozumění vztahu, který s nimi mají lidé v tomto regionu. Jejich příběhy a reprezentace mě okamžitě přitahovaly. Týdny průzkumu lokace a týden natáčení byly ambiciózní a fascinující výzvou.


Kromě mého současného postavení freedivera a světové konkurence je pro mě moře fascinujícím prostředím, ve kterém trávím čas každý den. Pro mě je jeho přítomnost životně důležitá a ponoření se do ní je nutností. Nikdy jsem neměl příležitost trávit čas s velkými mořskými tvory, které obývají naši planetu. Jsou zde, ale schovávají se daleko na moři a už nejsou tak hojní, jako kdysi. Chtěl jsem se s nimi setkat. V Norsku jsou ve fjordech severu součástí každodenního života pobřežních komunit.


Náš první pobyt v lednu 2019 pro mě byl obtížný. Dorazil jsem oslabený nemocí a svým soukromým životem v nepořádku. Na místě jsme neměli místního odborníka. Museli jsme si poradit sami a vystačit si s prostředím, které mi nebylo známo. Povětrnostní podmínky byly drsné a moje vybavení nebylo vhodné. Naše výlety na moře proto vedla cestovní společnost. Všechno proběhlo dobře, ale ponory byly krátké a my jsme měli velmi málo interakcí se zvířaty. Měli jsme ale několik úžasných zážitků a cesta byla pro strukturu filmu zásadní.

V listopadu 2019 šest z nás vyrazilo na malý ostrov Spildra. Byl to mimořádný tým, který se vydal na mimořádné dobrodružství. Vycházeli jsme skvěle. Náš místní kontakt byl Roy Isaksen, vedlejší postava, která je pro dokument velmi důležitá. Všude nás přepravoval a byl také naším hostitelem. Je to výjimečný muž, bez kterého by film nikdy nevznikl. Každodenní trávení času s ním bylo potěšením. A náš čas na tomto izolovaném ostrově s asi patnácti obyvateli byl zážitkem, při kterém se čas zastavil. Povětrnostní podmínky byly mnohem méně drsné a my jsme mohli svobodně zcela zvládnout náš čas na moři v tomto působivém komplexu fjordů. Tentokrát byl náš kontakt se zvířaty skutečný, i když se na několik dní těžko hráli. Naše interakce s nimi byla silná. Byli jsme chyceni na jejich loveckých zasedáních a strávili jsme po jejich boku mnoho dlouhých hodin. Prožívají svůj svět, svou rozlehlost, svou sílu, svou zvědavost, prostředí, ve kterém se jim daří. Jít se s nimi setkat byla pro mě výzva. I když je moře pro mě zásadní, byl jsem vychován k přesvědčení, že je zlověstné a plné záhadných a někdy dokonce nebezpečných tvorů, jako ve filmu Čelisti. Musel jsem čelit určitým obavám. Moje obavy však více souvisely s tou obrovskou rozlohou. Dokázal jsem si uklidnit mysl opakovanými ponory vedle těch super predátorů, někdy i v noci. Nikdy jsem se necítil nijak ohrožen. 

Byli jsme také svědky rybolovu ve všech jeho formách, zejména průmyslového rybolovu sledě obecného. Přestože je zdroj spravován udržitelným způsobem, je norské odvětví značné a působivé - ostře zdůrazňuje tlak, který mohou lidé vyvíjet na své přirozené prostředí.

Na této cestě jsme mohli shromáždit množství poznatků o vztahu mezi lidmi a nezkrotnou přírodou: dva rybáři, jeden starý, jeden mladý - tým odpovědný za sledování populací ryb. Vědec, který je synem lovců velryb, neo-šaman, antropolog, stejně jako nadšení turisté, kteří se stejně jako my přišli setkat s velrybami.

Trávení času ve vzdáleném prostředí, které přesto nabízí veškeré moderní pohodlí, nás přesto přinutilo zkoumat náš vztah k času a lidské civilizaci. Byli jsme v zemi západní kultury, přesto v některých velmi vzdálených lokalitách. Každý logistický prvek života tam musel být předem naplánován, ať už jde o zásoby, dopravu nebo energii. Nic z toho však nebylo těžké. S časem je jen trochu jiný vztah. The Quest For Nature je lidské a technické dobrodružství ve spolupráci s přírodou a podléhající touhám přírody."


O MORGANOVI BOURC´HISOVI

Morgan Bourc´his se narodil v Touraine ve střední Francii v roce 1978. Od malička vynikal v plavání. Ve svých 22 letech poslouchal volání moře a rozhodl se usadit v Marseille, aby se mohl věnovat volnému potápění. V rámci francouzského národního týmu se stal mistrem světa CNF v letech 2008 a 2013, kde se bez ploutví a asistence ponořil do hloubky 89 metrů a překonal francouzský rekord. Poté to vylepšil v roce 2017 s hloubkou 90 metrů a nověji 91 metrů.O TUDOR

TUDOR je oceňovaná švýcarská značka hodinek, která nabízí hodinky s vytříbenou estetikou, ověřenou spolehlivostí a jedinečnou hodnotou za peníze. Počátky TUDORu sahají do roku 1926, kdy byl "The Tudor" poprvé registrován jako značka jménem zakladatele společnosti Rolex, Hanse Wilsdorfa. V roce 1946 založil společnost Montres TUDOR SA, aby nabídl hodinky s kvalitou a spolehlivostí Rolex za dostupnější cenu. Díky své robustnosti a cenové dostupnosti si hodinky TUDOR v průběhu své historie vybrali ti nejodvážnější dobrodruzi na souši, pod vodou i na ledě. Dnes kolekce TUDOR zahrnuje emblematické modely jako Black Bay, Pelagos nebo 1926. Od roku 2015 nabízí TUDOR také mechanické strojky s více funkcemi a vynikajícím výkonem.

UKÁZKA Z FILMU "THE QUEST FOR NATURE"

Odběr novinek

Nenechte si ujít žádnou slevu

© DEAL Klenoty, s.r.o. 2014-2024